...filozofia, religia, wiara, Pismo Swiete, chrzescijanstwo, hinduizm, buddyzm, ateizm...


Jarek Dąbrowski
http://wujzboj.republika.pl
http://wujzboj.prv.pl

Antykwariat wuja zbója

Dzieńdobrywieczór!
(
Dodaj do ulubionych)

ŚFiNia Wuja Zbója
http://www.sfinia.fora.pl
dział światopoglądowy ŚFiNi
Forum dyskusyjne


Wujo upycha tu różne (przeważnie swoje) komentarze o związku między światopoglądem, wiarą i nauką, o religiach i wyznaniach, o ateizmie i agnostycyzmie, o grzechu, moralności, sensie życia - czyli o tym wszystkim, na czym prawdziwi chrześcijanie, światli niewierzący, i oświeceni mistycy znają się wiele lepiej od wuja... Wujo zrobił wiec parę kącikow na swojej stronie bez kantów i ustawił w jednym foteliki dla prawdziwych chrześcijan, w drugim dla światłych niewierzących, w trzecim dla oświeconych wschodem, a w czwartym dla tych, co i jak wuj naiwnie wierzą w Trójjedynego Boga i patrza przez swą glupią wiarę na życie. Poza tym jest tu też półka z papierami i porcelaną (np. linki do internetowych wersji Biblii, Koranu, Bhagavad Gity, do paru serwisów krysznaitow, katolickich, islamskich) i, naturalnie, opis wuja jako takiego.Czarna plama znaczy: ktos tam teraz umarl z glodu

Klikaj, pamiec pomaga nakarmic glodnych


Wujo jest od wielu, wielu lat katolikiem z wyboru i katolicyzmu broni uparcie i uważa, że:

Naturalnie, wuj jest też przekonany, że jego światopogląd jest logicznie spójny, oparty na naukowej metodologii, zgodny z sensem nauki Kosciola Katolickiego jak i potwierdzony przez Biblię i - przede wszystkim - przez samo życie. Wielu katolikow uważa wuja za wolnomysliciela i zagubionego liberała, wielu protestantów widzi w nim ofiarę katolickiego zniewolenia umysłowego, a wielu ateistów ma go za nieuka i bojącego się prawdy marzyciela, ale wujowi to wisi. Za to do rozmówców ma podobno cierpliwość :)

 


Lista tekstów

Artykuły te są udostepnione na warunkach GNU Free Documentation License 1.1. Można je rozpowszechniać pod warunkiem, ze zachowana zostanie informacja o autorze i o ewentualnych zmianach - skrótach, poprawkach, dodatkach, itp. - wprowadzonych przez dystrybutora.

Świadectwa

Świadectwo Wuja Zbója: jak z katolickiego dziecka zostałem walczącym ateistą, potem oświeconym buddystą, potem sympatykiem krysznaitow, a w końcu upartym katolikiem.

· "Historia mroząca krew w żylach"

Artykuły, opracowania i listy:

Wujoherezja ()

ssPodstawowe założenia wujowego światopoglądu (jestem, bo wierzę w Boga). Czy wuj zapomina, że nauka bada obiektywną prawdę? Czy wuj mnoży byty bez potrzeby? Czy wuj ufa rozumowi zamiast Bogu?

· "Brzytwą w dogmaty"

Slyszę często, że wiara w zbawienie wszystkich jest niebiblijna, a "nawet niekatolicka". Twierdzę, ze (1) jest ona biblijna i zgodna z duchem katolicyzmu, i (2) wiara w prawdziwie wieczne pieklo jest sprzeczna z duchem Biblii, z głębokim sensem nauki Kocioła, i z milością bliźniego.

· " Miłość czy pycha"

P: Jakiej prawdy szukać, i jak to robić?

O: Prawdy pragmatycznej, stawiając weryfikowalne cele.

· "Prawda absolutna i prawda pragmatyczna"

Bóg to niezmienny, idealny Absolut transcendentny wobec świata. Jak to pogodzić z twierdzeniem, że Bóg stworzył, kocha, zbawia, pragnie?

· "Absolutnie proste"

Częściowo opracowane lub zupełnie surowe fragmenty z wujowych dyskusji.

· "Notatki wuja"

Biblia ()

Biblijne wersety o grzechu, cierpieniu, potępieniu, odkupieniu i zbawieniu, ułożone w rodzaj historii. Bez słowa komentarza; wniosek zostawiam Czytelnikowi.

· "Od Stworzenia do Zbawienia"

Rozmowa z protestantem. Czy katolicy zmienili dekalog? Czy czczą bałwany? I czy mozna studiować Biblię pomijając tradycję?

· "Dekalog, tradycja, bałwany"

Dyskusja z prawdziwym chrześcijaninem. Znawca tematu: religie to dzieło szatana. Istnieje tylko Jedyna Prawdziwa Spoleczność Z Bogiem - biblijni chrześcijanie. Jarek: to niebezpieczna gra słowami. Identyczne myślenie jest glówną przyczyną bezsensownych konfliktów między kulturami.

· "Religia jest złem"

Indie ()

Polemika z pogromcą sekt. Obce religie zawsze wygladają fatalnie, bo oglada się je z zewnątrz.

· "Straszna sekta Hare Kriszna"

Rozmowy z buddystą. Rozważania na temat intelektu, intuicji i możliwosci ludzkiego poznania.

· "Rozum a poznanie"

· "Intelekt, rzeczywistośc, pycha"

· "Kluczowy Moment"

Nauka a filozofia ()

Co jest celem nauk ścisłych, czym sie roznią one od filozofii, i dlaczego żaden światopogląd nie może polegac tylko na nauce, lecz musi opierac się na wierze.

· "Czym jest nauka?"

W trzecim Niezbędniku Inteligenta Tygodnika Polityka, Marcin Rotkiewicz i Aneta Brzezicka obwieścili, że udowodniono śmiertelność duszy. Nauka to, czy filozofia?

· "Śmierć nauki?"

· Dyskusja z red. Rotkiewiczem

Podstawowe pytania, na które musi odpowiedzieć sobie każdy światopogląd. Porównywanie światopoglądów.

· "Podstawowe problemy światopoglądowe"

Dlaczego nie można wypisać sobie na sztandarach "odrzucam wiarę i dążę do wiedzy". I dlaczego można wypisać sobie: "moja wiedza opiera się na wierze w sensowność tego, do czego dążę".

· "Prawda o prawdzie"

Ateizm i scjentyzm ()

"Nie wierzę w Boga, bo nie wierzę w krasnoludki" (Clarence Darrow) - to zgrabne podsumowywanie tzw. naukowego ateizmu (Ateizm opiera sie na naukowej wiedzy, nie na wierze). Ile w tym jest sensu, a ile pobożnych życzeń?

· "Nienaukowość naukowego ateizmu"

Rozmowy z "naukowym" ateistą. "Ateista wie, teista wierzy". Troche dluzsze wyjaśnienie, na czym polega pomieszanie pojęć i błędy logiczne w tej popularnej formie wywyższania ateizmu nad teizm. Do tekstu dołączona jest odpowiedź słowo-w-słowo na zarzuty, jakie postawił wujowi Mariusz Agnosiewicz, założyciel serwisu Racjonalista.pl.

· "O wierze w zbyteczność wiary"

Neuroteologia... Nowoczesna nauka obalająca mit Boga? Racjonalne, naukowe wyjaśnienie pochodzenia doznań religijnych i religii?

· "Neuroteologia racjomalna"

· "Cuda scjentyzmu"

· "Gdy anioł staje sie omamem"

W trzecim Niezbędniku Inteligenta Tygodnika Polityka, Marcin Rotkiewicz i Aneta Brzezicka obwieścili artykułem "Śmierć duszy" wielki sukces neuropsychologii: oto udowodniono naukowo, że nieśmiertelnej duszy nie ma...

· "Śmierć nauki?"

· Dyskusja z red. Rotkiewiczem

Ile dogmatów potrzeba przyjąć, by pozbyć się dogmatow? Wspomnienie krótkiej korespondencji z panią prof. Barbarą Stanosz, zalożycielem i byłym redaktorem naczelnym ateistycznego pisma "Bez Dogmatu".

· "Dogmaty bez dogmatu"

Prof. Richard Dawkins zamieścił w swojej książce "A Devil's Chaplain" list ("Dobre i złe powody, by wierzyć") do dziesięcioletniej dziewczynki, mający zabezpieczyć ją przed wiarą w Boga. Autor tłumaczy, że twierdzeniom o Bogu można wierzyć tylko, jeśli są podparte naukowymi dowodami. Czy to jest naukowy racjonalizm, czy indoktrynacja wykorzystująca ludzką naiwność?

· "Dobre i złe sposoby, by uczyć"

Dr. Roman Zaroff, ojciec duchowy dzisiejszego pokolenia polskich ateistów spod znaku "Racjonalisty", udowadnia naukowo nieistnienie Boga... Co na to wuj?

· "Czy Bóg jest ssakiem?"

· "Wróżenie z nauki"

"Wierzysz, że Bóg jest źródłem wszystkiego. Musisz więc wierzyć, ze wszystko jest przez Boga zaplanowane. Bóg zaplanował więc także zło. Wobec tego twierdzenie, że Bóg jest wszechmocną milością, zawiera w sobie sprzeczność"... Czy to słuszny argument?

· "Czy Bog jest źrodlem zła?"

Związek teorii poznania, subiektywności i obiektywności z wiarą lub niewiarą w Boga.

· "Podszewka Poznania"

Powstaje Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, które ma być "pozawirtualną emanacją tego czym wirtualnie jest Racjonalista.pl". Czego mamy oczekiwać? Warto też zobaczyć, jak zareagowała "nieistniejąca" cenzura Racjonalisty.pl na wątpliwości poparte dokumentacją...

· "Dichtung und Wahrheit"

Artykuł Janka Lewandowskiego, piszącego na serwisie Apologetyka. Motto: Światopogląd może a nawet powinien korzystać z nauk i filozofii, jednak zawsze będzie poza nie wykraczał (Prof. A. B. Stępień)

· "Czy ateizm jest poglądem naukowym"
(Janek Lewandowski)

Kolejny artykuł Janka Lewandowskiego. Aby jakkolwiek zasadnie mówić o świecie, ateizm musi używać pewnej metody poznawczej świata (epistemologii)...

· "Krytyczna analiza epistemologicznej
metody ateizmu"

(Janek Lewandowski)

Wujowe pogawędki (głownie z ateistami) ()

Wujowe pogawedki od roku 2005

· "Dyskusje wuja"

Wujowe pogawedki do roku 2005

· Wuj na grupie pl.soc.religia

· Wuj na serwisie filozofia.pl

· Wuj na serwisie racjonalista.pl

Wiara i codzienność ()

Jezus wyraznie stwierdził, że "co Bog złączył, człowiek niech nie rozłaczą"... ale jeśli jeden z małżonków porzuca swoją "polowkę"... to jak do tego podejść? Odpowiedź wuja i odpowiedź Prawdziwego Chrzescijanina.

· "Rozwod..."

Cóż warte jest nasze życie... Czy naprawdą tyle, co trawa? Gdzie znaleźć szczęście? Czy w bańkach mydlanych tego świata?

· "Trawa i bańki mydlane"

Jak odroznic naukę Chrystusa od nauki Antychrysta, skoro Jezus sam ostrzegał, że jego wróg będzie przedstawiał sie jako anioł światłosci i że będzie czynił cuda?

· "Powrot Jezusa i fałszywi prorocy"

Czy Bog zna i rozumie zło i cierpienie?

· "Swiatło i Ciemność"

Anegdoty, opowiadania, wiersze

Krótkie anegdotki: zwięźle wyrażona myśl, skojarzenie, wspomnienie, cytat z literatury. Kazda inspirowana biblijnym wersetem.

· "Kartki z kalendarza
(Renia G.)

Dwie serie opowiadań Masmiki. Bohaterowie Starego Testamentu: Tacy sami jak my, ze swymi problemami, radościami... Sceny z zycia Aniołów: Sprobuj ...zrozumieć.

· "Opowiadania Masmiki"
(Masmika Haba, masmika@tlen.pl)

Dagna Westfeld. Kończysz już niedługo trzecią klasę gimnazjum...

· "Przemówienie"
(Dagna, dagus999(w)poczta.onet.pl)


Parę linków

 1. Biblia Tysiąclecia, wygodne szukanie.
 2. Online Parallel Biblia, wiele wersji, różne języki, także hebrajskie wersje ze słownikiem.
 3. Bible Gateway tłumaczenia na wiele języków, wyszukiwarka.
 4. King James Version with Introduction, 1611.
 5. Die Elberfelder Bibel
 6. Greek and Hebrew dictionary, słownik zlinkowany z wieloma równoległymi tłumaczeniami Biblii.
 7. Katechizm Kościola Katolickiego
 8. Kodeks Prawa Kanonicznego
 9. The Catholic Encyclopedia
 10. Watykan (oficjalna strona)
 11. Mateusz, ciekawa strona katolicka, gdzie mozna zaleźć wiele z tego, czego sie szuka
 12. Wiara, znana witryna katolicka.
  1. Serwis Nauka
  2. Serwis Religie
 13. Apologetyka, coraz popularniejsza witryna katolickiej apologetyki z Wrocławia.
 14. Trynitarianie, strona Grzegorza Żebrowskiego poświęcona głownie obronie dogmatu o Trójcy, ale także i apologetyce w szerszym znaczeniu (m. in. polemice z ateizmem).
 15. Pistis, portal polskiej społeczności unitarian.
 16. Leadership, professional apologetics by professional scientists; easy-to-follow arguments against naive atheism.
 17. A Christian Thinktank, perhaps the oldest apologetic site in the internet; many, many resources.
 18. Tekton Apologetic Ministers is devoted mostly (but not only ) to the message of the Bible.
 19. Koran po polsku
 20. Quran, many translations.
 21. Quran, parallel
 22. Bin Laden and his mistreatment of Koran - detailed analysis. Includes the Fatwa.
 23. Muzulmanie w Polsce
 24. Bhagavad Gita polskie wydanie, z wyszukiwarką. Trudne do czytania, bo trzeba ładowac kazdy werset osobno.
 25. Hare Krsna w Polsce (portal polskiej społecznosci Vaisnava)
 26. Wirtualne Muzeum Przedmiotów Kultu - uporządkowane informacje o przedmiotach służących do uprawiania kultu w róznych religiach. Wiele linków do stron na tematy związane z religia.
 27. Dziennik ateisty. Blog aktywnego ateisty, uwazającego (jak ateiście przystało), że życie bez wiary w Boga jest lepsze od życia z wiarą w Boga. Wuj przymierzał się do Dziennika, na razie wciąż czeka wiadomość o komentarzu Autora strony do wujowego komentarza.
 28. Racjonalista.pl, podobno baza intelektualna polskich racjonalistów... Wuj wiódł był dyskusje na tamtejszym forum religijnym, najpocieszniejsze z tamtejszym redaktorstwem (patrz wujowe zapiski kłusownika). Znamiennym posunięciem Racjonalisty.pl było sprawne oczyszczenie komentarzy do deklaracji Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów z wujowych wątpliwości ("Dichtung und Wahrheit")...
 29. Szczegółowa krytyka niektorych poglądów wyrażonych, na w/w "racjonalistycznym" serwisie. Bardzo ciekawy jest n.p. artykul Tomka Świętkowskiego, analizujacy błąd po błędzie, w piętnastu dużych blokach tematycznych, osiągniecia Mariusza Agnosiewicza & Co.
 30. Classification and examples of logical errors in reasoning: Dictionary of Logical Fallacies, with many examples.
 31. Minds - naukowy serwis informacyjny, na którym powstaje światoplądowy serwis polemiczny ORF (Otwarte Referarium Filozoficzne).

Niby o mnie

Co tu dużo mówić kiedy nie ma o czym gadać... Nazywam sie Jarek Dąbrowski, pracuję w instytucie naukowym, gdzie poza nauką zajmuje sie roznymi dziwnymi rzeczami. Jestem fizykiem podobno teoretykiem, mam 49 lat, żonaty jestem od początku lat osiemdziesiątych zeszłego wieku i tysiąclecia i jest mi z tym BARDZO dobrze, dziecię mam na wylocie (znaczy, aktualnie student) i ono jest pyskate ale na to nic nie poradzę, bo to ono załozyło i administruje - dziś już na odległoć - domową sieć komputerową. Poza tym w domu siedzi przemądrzaly pies, który nie zna się na kompach ale i tak za dużo mówi, oraz Kurze Plemię, ktore składa się z samych gołębi (niestety, to połamańce uratowane przez nas przed ewolucją i nie umiejące latać i dlatego właśnie Plemię siedzi). Zdjęcia tego wszystkiego gdzieś są, podobno częściowo i na internecie)

Przypadkowego Gościa zapraszam za na dyskusję forumalną (forum Śfinia, czyli Światopogladowe, Filozoficzne, Naukowe i Artystyczne forum wuja zbója & Co.) lub mailową (). Jak wujo uparcie nie odpowiada na list, to nie znaczy, że ignoruje, lecz że śpi. Wuje potrafią spać miesiącami. Trzeba BARDZO głośno zapukać, wtedy wuje się budzą.


 Gdy na tej mapie jakiś kraj zaczernia się, kto w nim umiera z głodu...
Klikaj codziennie, twoja pamięć pomoże nakarmić głodnych